بیمارستان عسکریه اصفهان

ویتامین دی و پیشگیری از بیماری ها

خیلی وقت ها از بزرگتر ها شنیده ایم که در زمان گذشته علی رغم کمبود امکانات بسیاری از بیماری ها وجود نداشته و مردم زندگی سالم تری داشته اند .در مورد درست یا غلط بودن این ادعا بحث های زیادی وجود دارد ولی به جرات می توان گفت که کمبود ویتامین D به خصوص در شهرهای صنعتی یکی از مشکلات مردم است که متاسفانه بسیاری از آن اگاهی ندارند. ویتامین D از جمله ویتامین‌هایی است که دریافت آن از طریق منابع غذایی، نورآفتاب و مکمل‌های غذایی از دوران کودکی تا کهولت برای تداوم سلامت ضروری است. امروزه مردم خیلی کمتر از گذشته در معرض نور آفتاب قرار می گیرند و با توجه به مشکلات آلودگی هوا نیز قرار گرفتن زیاد در نور آفتاب نیز توصیه نمی شود بنابراین طبیعی است که اگر تغذیه مناسب نداشته باشیم با کمبود ویتامین D مواجه می شویم پس لازم است در مورد این یتامین بیشتری بدانیم.
ویتامین دی و پیشگیری از بیماری ها
ویتامین D باعث استحکام استخوان ها می شود هم چنین این ویتامین در برابر دیابت ، سرطان ، آترواسکلروز ،بیماری های قلبی و افسردگی فرد را حفاظت می کند .محققان میگویند که ویتامین D از نور خورشید ، مواد غذایی و مکمل های غذایی بدست می آید .
ویتامین D باعث افزایش استقامت استخوان ها می شود
ویتامین D از زمان جنینی تا پیری نقش عمده ای در حفاظت از استخوان ها دارد . کودکان هم به ویتامین D برای جلوگیری از نرمی استخوان نیاز دارند .
ویتامین D و بیماری ام اس
بیماری ام اس به سلسله اعصاب صدمه می زند . مطالعات جدید نشان می دهد که کمبود ویتامین D می تواند به بروز ام اس کمک کند.
ویتامین D و دیابت
مطالعات نشان می دهد ارتباط معناداری بین سطح پایین ویتامین D و دیابت و سطح قند خون وجود دارد .اما بررسی ها این را که مصرف مکمل های ویتامین D باعث عدم ابتلا به دیابت می شود را نشان نداده است .
کاهش ویتامین D و افسردگی
ویتامین Dدر رشد و تکامل مغزی نقش عمده ای دارد . برخی از تحقیقات نشان می دهد که سطح بالایی از ویتامین D باعث کاهش علایم افسردگی می شود .
چه غذاهایی حاوی ویتامین D می باشد ؟
بسیاری از غذاهایی که ما می خوریم به صورت طبیعی ویتامین D ندارند . ماهی آزاد ، سالمون و بسیاری از ماهی های دیگر سرشار از ویتامین D است . مقادیری ویتامین D در زرده تخم مرغ ، جگر گوسفند ، شیر یافت می شود .
مکمل های ویتامین D
بسیاری از افراد تمایل دارند که مکمل های ویتامین D را مصرف کنند . مکمل های ویتامین D میزان ویتامین D را در خون بالا می برند.برای مصرف ویتامین D حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا مصرف زیاد ان موجب مسمویت می شود.
چگونه کمبود ویتامین D را تشخیص بدهیم؟
در بسیاری از افراد کمبود ویتامین D با خوردن غذا و مکمل های غذایی جبران نمی شود و گاهی اوقات حتی کمبودهای شدید ویتامین دی علایم واضحی دیده نمی شود و تشخیص دقیق و قطعی با انجام ازمایش خون امکان پذیر است