بیمارستان عسکریه اصفهان

افسردگی

افسردگی : بیا حرف بزنیم 

Depression: let’s talk 

 

روز جهانی بهداشت هر ساله در روز 7 آوریل به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی گرامی داشته می شود .این روز فرصتی منحصر به فرد برای انجام اقداماتی مربوط به موضوع بهداشتی ویژه ای که نگرانی مردم در سراسر جهان است را فراهم می کند

موضوع روز جهانی بهداشت افسردگی است .

افسردگی همه سنین ، همه سطوح زندگی وهمه کشورها را در برمی گیرد .این امر باعث اضطراب روانی وتاثیر برتوانایی مردم حتی درانجام  ساده ترین کارهای روزمره و گاهی پیامدهای مخربی در روابط خانوادگی ودوستانه وعدم توانایی ادامه زندگی می شود. در بدترین حالت ، افسردگی می تواند منجر به خودکشی شود ،درحال حاضر دومین علت اصلی مرگ  ومیرافراد 29-15 سال است .

در عین حال ، افسردگی  می تواند پیشگیری و درمان شود . شناخت بهتر از ماهیت افسردگی ،  چگونگی پیشگیری  و درمان آن به کاهش انگ مرتبط با این شرایط ، کمک خواهد کرد و منجر میشود که افراد بیشتری به دنبال کمک و راهنمایی باشند.

 این راهنمایی  برای شماست:

این راهنما برای شماست ، چه شما برای دولت یا یک سازمان غیردولتی یا یک رسانه کار کنید ،  چه شما یک پزشک ، معلم ، روزنامه نگار ، وبلاگ نویس ، پدر و مادر یا یک فرد معمولی باشید

افسردگی چیست ؟

افسردگی یک اختلال شخصیتی است که با حداقل دو هفته  غم و اندوه  مداوم واز دست دادن علاقمندی به فعالیتهایی که معمولا لذت بخش است به همراه ناتوانی در انجام امور روزمره  همراه است.علاوه بر این افراد مبتلا به افسردگی معمولا چند تا از علائم ذیل را دارند :ازدست دادن انرژی ، تغییر در اشتها ،کم خوابی یا خواب زیاد ، اضطراب ، کاهش تمرکز ، تردید ، بی قراری ، احساس بی ارزشی ، احساس گناه یا نا امیدی و افکار خود آزاری یا خودکشی

اهمیت صحبت کردن در مورد افسردگی بعنوان یک جزء حیاتی از درمان  است .از موانع باقیمانده برسر راه بیماران افسرده جویای کمک در سراسر جهان انگ بیماریهای  روانی از جمله افسردگی  است. صحبت کردن در مورد افسردگی چه با یکی از اعضای خانواده ، دوست یا کارکنان پزشکی  در گروه های بزرگ تر (برای مثال در مدارس ، محل کار و محیط اجتماعی )، یا در مکان های عمومی ، در اخبار رسانه ها  و بلاگ ها یا رسانه های اجتماعی به شکستن این انگ کمک می کند ، در نهایت منجر به این می شود که افراد بیشتری  متقاضی کمک باشند  . 

افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد برای هر کسی در هرسن ، جنس و موقعیت اجتماعی. در سازمان بهداشت جهانی ،توجه خاصی به انتخاب سه گروه را شده است که بطور نامناسبی تحت تاثیر هستند . نوجوانان و جوانان،  زنان در سنین باروری ( بویژه پس از زایمان) و سالمندان (بالای 60سال)

باید بدانیم که :

·         افسردگی یک اختلال روانی شایع است که مردم در تمام سنین ، در تمام سطوح زندگی وتمام کشورها را تحت تاثیر قرار میدهد.

·          فقر،  بیکاری ، اتفاقات زندگی مانند مرگ افرادی  که فرد به آن علاقه مند است  یا بهم خوردن یک رابطه عاطفی ، بیماری جسمی و مشکلات ناشی از مصرف الکل و سو مصرف مواد،  منجر به افزایش خطر ابتلا به افسردگی میشود. .

·         افسردگی باعث اضطراب می شود و می تواند روی توانایی افراد  برای انجام حتی ساده ترین کارهای روز مره اثر بگذارد و حتی گاهی اوقات منجر به ایجاد پیامد های ویران کننده در روابط  خانوادگی  و دوستان شود .

·         افسردگی درمان نشده می تواند مانع کار کردن و  روابط خانوادگی و زندگی افراد شود.

·         در بدترین حالت ، افسردگی می تواند منجر به خودکشی شود .

·         افسردگی می تواند بطور موثری پیشگیری ودرمان شود .درمان معمولا شامل یکی از راههای   صحبت کردن ( مشاوره - گفتگو) یا داروهای ضد افسردگی یاترکیبی از این دو باشد.

·         غلبه بر انگ افسردگی  که غالبا با افسردگی است، منجر به دریافت کمک توسط افراد بیشتری میشود.

·         صحبت کردن با افراد مورد اعتماد می تواند اولین قدم به سمت  بهبود افسردگی  باشد

در اینجا برخی از حقایق و آماری که ممکن است مورد توجه شما قرارگیرد آورده شده است :

·         در سرتا سر جهان اختلالات روانی شایع در حال افزایش است . بین سالهای 1990 و 2013 تعداد افرادی که از افسردگی یا اضطراب رنج می برند نزدیک به  50 درصد افزایش یافته است .

·         نزدیک به 10 درصد ازجمعیت جهان تحت تاثیر یک یا هر دو نوع این شرایط هستند .افسردگی به تنهایی 10 درصد از  سالهای عمر از دست رفته بخاطر ناتوانی  را در جهان به خود اختصاص داده است .

·         در شرایط غیر منتظره  و کشمکشهای پیش رو  یک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر  افسردگی و اضطراب قراردارند.

·         افسردگی خطر ابتلا به دیگر بیماریهای غیر واگیر ، مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی را افزایش می دهد ، متقابلا نیز بیماریهایی مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد .

·         افسردگی پس از زایمان در زنان باردار می تواند در روند رشد نوزادان تاثیر گذارد .

·         در بسیاری از کشورهای جهان حمایت و پشتیبانی در دسترس برای افراد مبتلا به اختلالات روانی بسیار کم است  یا وجود ندارد . حتی در کشورهای با درآمد بالا ، حدود 50درصد از افراد مبتلا به افسردگی درمان نمی شوند .

·         عدم وجود درمان برای اختلالات روانی شایع ، هزینه های بالای اقتصادی را به بار می آورد : شواهد جدید از یک مطالعه انجام شده به سفارش WHO   نشان می دهد که افسردگی و اختلالات اضطرابی به تنهایی سالیانه هزینه ای بیش از یک تریلیون دلار دارد.

·         شایعترین اختلالات سلامت روان با هزینه ای  نسبتا کم قابل پیشگیری و درمان  هستند .