بیمارستان عسکریه اصفهان

عینک آفتابی سلامتی یا زیبایی

چشم و خطرات اشعه ماورای بنفش نور خورشید
اشعه ماورای بنفش نور خورشید که به پوست آسیب می زند ، برای عدسی و قرنیه چشم نیز مضراست. اشعه ماورای بنفش (UV) احتمال ابتلا به بیماری آب مروارید چشم را افزایش می دهد. این بیماری، عدسی چشم را کدر می کند و قدرت بینایی را کاهش می دهد. همچنین اشعه ماورای بنفش بهماکولا که بخشی از شبکیه چشم است که برای وضوح بینایی لازم است آسیب می زند. سایر مشکلات چشمی وابسته به اشعه ماورای بنفش شامل ناخنک چشم و پیش ناخنک چشم است. آفتاب سوختگی قرنیه چشم نیز از دیگر عوارض اشعه ماورای بنفش می باشد.
حال که احتمال آسیب چشم در اثر اشعه ماورای بنفش وجود دارد. لذا باید به استفاده از عینک آفتابی عادت کنید و فکر نکنید که این نوع عینک، وسیله ای برای پزدادن و خوش‌تیپی است، بلکه وسیله ای ضروری برای محافظت از چشمان شما در برابر آسیب های نور خورشید است ولی هر عینک آفتابی موجود در بازار برای شما مناسب نیست و باید بدانیم که عینک های نامرغوب تنها از شدت نور میكاهد ولی اشعه ماوراء بنفش را حذف نمی كنـد. از ایـن رو مردمک چـشمـان بـواسطـه كـاهش شـدت نـور بازتر شده و اجازه می دهد اشـعـه مـاوراء بنـفـش بیـشتری به آنها برسد كه سبب آسیب به شبكیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان چشم می گردد.
بنابراین توصیه زیر جهت خرید و استفاده از عینک آفتابی را جدی بگیرید.
-از عینک آفتابی استفاده کنید که 99 تا 100 اشعه های ماورای بنفش را جذب کند و به میزان 75 تا 90 درصد از شدت نور مرئی بکاهد. بهترین راه شناخت عینک های آفتابی استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینک فروشی های معتبر یافت می شود. بدون استفاده از این دستگاه ، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیر ممکن خواهد بود.گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از 98 درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت 400 UV در کنار برخی از عینک ها درج شده است که نشان دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UV است.
-عینک آفتابی نباید باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر شود
-دقت کنید رنگ هر دو شیشه عینک کاملا یکسان بوده و فاقد موج و عیب و نقص باشند.
-عینک آفتابی که دارای قاب بزرگ تر است بهتر از چشم ها حفاظت می کند، زیرا جلوی اشعه هایی را که از اطراف عینک به چشم می رسند، بیشتر می گیرد و شیشه های بزرگ تر سطح بیشتری از پوست اطراف چشم را در برمی گیرند. لذا عینک آفتابی که تا روی گونه ها را می پوشاند انتخاب مناسبی است.
-لازم نیست عینک آفتابی آنقدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود. چنین عینک هایی دید شما را کم می کنند.
-استفاده از عینک آفتابی در کودکان نیز مهم است، زیرا چشمان آنها در حال رشد و آسیب پذیرتر است
-حتی در روزهای ابری و در فصل زمستان هم برای محافظت از چشم ها از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. از آنجا که برف 80 درصد اشعه ماورای بنفش را منعکس می کند و زمین و آب فقط 10 درصد آن را منعکس می کنند، می توان دریافت که اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از فصل تابستان نیست.
-بیشترین تابش اشعه UV خورشید بین ساعت ۱۰ تا ۱۴ بعداز‌ظهر است، در این ساعات باید برای جلوگیری از ورود این اشعه به چشم حتماً از عینک‌آفتابی استفاده کرد
نکته پایانی
از خرید عینک های ارزان قیمت از دستفروش ها و یا مغازه های غیر مرتبط خودداری کنید، زیرا با این کار شاید در پول خود صرفه جویی کرده باشید، ولی در عوض سلامتی چشم های خود را به خطر انداخته اید و به یاد داشته باشید که نمی توان هر عینک گران قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه (یو وی متر) آزمایش شوند.در هر صورت برای خرید یک عینک آفتابی مناسب و استاندارد بایستی به مغازه های معتبر فروش عینک های طبی مراجعه کنید و حتما موقع خرید عینک به فروشنده بگویید که با دستگاه UV متر میزان حفاظت آن در برابر اشعه ماورای بنفش را اندازه بگیرد.