بیمارستان عسکریه اصفهان

محافظت از پوست

محافظت از پوست و کرم ضد آفتاب ،

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید عامل بروز مشکلات عمده ای برای سلامتی است، خصوصاً مشکلاتی مانند سرطان پوست و آب مروارید چشم.
 
 
محافظت از پوست را از کودکی آغاز کنید!
 
یادگیری محافظت از پوست ضروری است و آموختن این مراقبت از ابتدای کودکی باید آغاز شود. «


استفاده از کرم های ضد افتاب
لازم است جهت استفاده از کرم های ضد آفتاب به نکات زیر توجه کنید.
مدت حفاظت کرم ضدآفتاب دو تا سه ساعت بوده و پس از آن بویژه برای افرادی که در فضاهای باز فعالیت دارند، باید تجدید شود. همچنین ضخامت لایه کرم ضدآفتاب باید کافی بوده و خیلی نازک نباشد.
هرسطحی از بدن که در برابر نور مستقیم و غیرمستقیم خورشید قرار می‌گیرد باید با ضدآفتاب پوشانده شود؛ به طور مثال باید در زنان برای دست‌ و صورت و در مردان گردن، صورت، دست و گوش‌ها که در معرض تابش هستند از ضدآفتاب استفاده شود.
کرم‌های ضدآفتاب با موادشیمیایی کمتر، مناسب کودکان نیز وجود دارد
برای افرادی که پوست‌ چربی دارند یا صورت آنان جوش می‌زند، کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی و برای پوست‌های خشک و در هنگام شنا نیز ضد‌آفتاب‌های مخصوص به خود توصیه می‌شود.
 استفاده از کرم ضدآفتاب مانع تولید ویتامین D در بدن می‌شود، اظهار کرد: ویتامین D را می‌توان از طریق موادغذایی، قرص‌ها و مکمل‌های تقویتی تامین کرد و افراد برای در امان ماندن از خطرات ناشی از اشعه آفتاب نظیر سرطان پوست، آفتاب سوختگی، چین و چروک کمتر در مقابل آفتاب قرار گرفته و به جای آن از منابع دیگر ویتامین D استفاده کنند.
نشان‌ دهنده‌ میزان حفاظت پوست در برابر نور خورشید است و هرچه این میزان بیشتر باشد به این معنا نیست که میزان حفاظت در برابر آفتاب افزایش می‌یابد، بلکه با افزایش هر درجه از این میزان حفاظت در برابر نور خورشید تنها سه درصد بیشتر می‌شود.
Spf  مناسب کرم ضدآفتاب برای پوست‌های روشن‌ 30 درصد و تیره 15‌درصد بوده، معمولا میزان حفاظت در برابر نور خورشید برای پوست بیشتر مردم ایران 30 درصد مناسب است.
اکثر متخصصین پوست اعتقاد دارند استفاده از کرم های ضد آفتاب با spf بیش تر از 50 تاثیر چندانی ندارند و سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ محصولات با SPF بالای 50 را «دروغین و فریب دهنده» می داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت ها ممنوع کرده است.
کرم ضدآفتاب باید یک ربع  تا نیم ساعت پیش از خروج از منزل استفاده شود.
کرم‌های ضدآفتاب‌ رنگی و ساده هیچ‌ تفاوتی با یکدیگر ندارند و کرم‌های ضدآفتاب‌ رنگی معمولا برای جنبه آرایشی استفاده می‌شود و نوع ساده ضدآفتاب مزیت و تفاوت چندانی با نوع رنگی آن ندارد.