بیمارستان عسکریه اصفهان

نکات مهم تغذیه ای در ماه رمضان

 

 

مصرف مواد غذايي شيرين در وعده سحري توصيه نمي شود. مصرف مواد غذايي شيرين با تحريك انسولين موجب ورود قند خون به داخل سلولها و در نتيجه كاهش قند خون مي شوند. به اين ترتيب مصرف مواد غذايي شيرين و حاوي قندهاي ساده مثل شيرينی و شکلات در وعده سحری موجب مي شود شخص زودتر گرسنه شود.
استفاده از موادغذايي آبکي مثل سوپ کم چرب، آش کم حبوبات، حليم بدون روغن (حليم منبع خوبي از مواد نشاسته اي، فيبر، پتاسيم و منيزيوم است( و همچنين مايعات به هنگام افطار وحتي سحر موجب حفظ تعادل آب و موادمعدنی فرد روزه دارمي شود.)
علاوه بر آن استفاده از سبزي و ميوه در هنگام افطار و همچنين در فاصله زماني بين افطار تا سحر به دليل اينکه منبع خوبی از فيبر هستند و براي دستگاه گوارش بسيار مفيد است و مانع بروز يبوست ميشود بسيار مناسب است.
مصرف آب سرد در شروع افطار: يکي از عادات غذايي غلط روزه داران اين است كه به دليل تشنگي زياد افطار را با آب سرد و یا نوشیدنی های سرد شروع مي كنند. توصيه مي شود افطار را با نوشینی های گرم و يا ولرم مانند آب ولرم، چاي کمرنگ و شیر گرم آغاز كنند. پس از آن مي توانند از خرما يا كشمش استفاده كنند زيرا اين دو سبب كنترل اشتها مي شود و از پر خوری به هنگام افطار ممانعت مي كند.
مصرف خرما در ماه مبارك رمضان در تنظيم قند خون بسيار مفيد است لذا توصيه مي شود كه در وعده افطارو سحر حتي المقدور( 5- 3 عدد خرما) به جاي قند همراه چاي كم رنگ مصرف شود.خرما منبع خوبی از مواد مغذي، قند، فيبر و پتاسیم است. از مصرف بيش از حد خرما نيز مانند ساير شیرینی ها پرهيزشود.
مصرف آب زياد: مصرف آب زياد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذايي مي شود. بعد از صرف سحري نيز بسیاري از افراد از بيم تشنگي درطول روز به مقدار فراوان آب مي نوشند كه عادت صحیح غذایی نيست.
نوشیدن زياد چاي بخصوص پررنگ: از نوشيدن بيش ازاندازه چای در وعده سحري اجتناب نمائيد چون چاي باعث افزايش دفع ادرار و از دست رفتن نمكهاي معدني كه بدن شما در طول روز به آن احتياج دارد مي شود.
مصرف مواد سنگين و دير هضم در افطار: مصرف مواد غذايي سنگين، دير هضم، پرچرب و سرخ شده به هنگام افطار مناسب نيست و توصيه مي شود به جاي غذاهاي چرب و سرخ شده از غذاهاي آبپز و بخارپز استفاده شود.
مصرف سبوس برنج داخل ماست یا سالاد سبب پیشگیری از یبوست شده و در ایام رمضان توصیه می شود.
مصرف خاکشیر و تخم شربتی در وعده های افطار یا سحراز بروز تشنگی درروزهای ماه رمضان جلوگیری می کند.

 

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات- واحد تغذیه بیمارستان عسکریه

میرسیفی- کارشناس تغذیه