بیمارستان عسکریه اصفهان

فاويسم ( بيماري باقالا )

بیماری فاویسم يك بيماري خوني و ارثي مي باشد كه به علت نقص یا کمبود يك آنزیم در گلبول هاي قرمز می باشد. این بیماری بدنبال مصرف باقلا، بعضی از داروها و یا ابتلا به بعضی از عفونتها ایجاد میشود. در كودكان زير يك سال ممكن است از طريق شير مادر منتقل شود فاويسم در جنس مذكرشايع تر مي باشد و بيش تر مبتلايان سن كم تر از 5 سال دارند.

بیماری فاویسم چه علائمی دارد؟
وقتی کودک بعضی از داروها و یا باقلا را به هر شکل ( خام یا پخته )مصرف نماید و یا به بعضی از عفونتها مبتلا شود ، 24 تا 48 ساعت ممكن است دچار علائم زير بشود:
رنگ پریدگی و زرد شدن پوست
زرد شدن سفيدي چشم
کم شدن ادرار و تيره شدن رنگ ادرار
تب
تهوع، استفراغ
دل درد
تشخيص فاويسم چگونه است ؟
اين بيماري فقط از طريق آزمايش خون تشخيص داده مي شود.
درمان فاويسم چگونه است ؟
ژن عامل اين بيماري درمان قطعي ندارد و تنها اقدام موثر ، پيشگيري از تخريب گلبول هاي قرمز و پرهيز از مواجهه با مواد اكسيدان مي باشد درصورت مشاهده علائم سريعاً به پزشك مراجعه نماييد .معمولاً درمان با تجويز سرم به مقدار كافي و در صورت نياز تزريق خون بر حسب نياز صورت مي گيرد.
چرا باقلا ؟؟؟؟؟؟
باقلا از جمله مواد اكسيدان است . مواد اكسيدان باعث مي شود گلبول هاي قرمز فاويسمي ها از بين بروند و پاره شوند اين بيماري مي تواند گاهي با بوئيدن گل و گرده هاي باقلا و عبور از كنار مزارع باقلا بروز نمايد.
مواد و داروهاي ممنوع در بيماران فاويسم:

باقلا
ويتامين k

اسپيرين ( آ.اس .آ )
كوتريموكسازول
نيتروفورانتوئين ،فورازوليدون ، نيتروفورازون، آسكوربيك اسيد ، كلرامفنيكل،كلروكين،متيلن بلو، ناليديكسيك اسيد، فنازوپریدین، پروبنسيد و استامينوفن با دوز بالا
نفتالين و حشره كش ها
حنا و سدر
سولفاستاميد ها

توصيه ها :
رژیم غذایی کودک شما عادی است بجز اینکه مجاز به مصرف باقلا ( خام یا پخته ) نمیباشد. تاحد امکان از تماس کودک با پوست باقلا نیز خودداری کنید. حتی کودک فاویسمی خود را به مزارع باقلا هم نبرید.
اگر به کودک فاویسمی خود شیر میدهید شما هم باید از مصرف باقلا خودداری کنید و اگر حتی یک دانه هم مصرف کردید باید تا 3 روز شیر مادر را قطع کنید.
هیچ دارو و مكمل ويتاميني را بدون نظر پزشک به کودکتان ندهید و در صورت مراجعه به پزشک حتما به وی بگویید کودکتان فاویسمی است
علائم حمله فاویسم را به ياد داشته باشيد و در صورت بروز به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه کنید
دقت کنید کودکتان در معرض برخی مواد شیمیایی مانند نفتالین، بنزن و حشره کشها قرار نگیرد.

دقت کنید کودکتان در معرض برخی مواد شیمیایی مانند نفتالین، بنزن و حشره کشها قرار نگیرد.