بیمارستان عسکریه اصفهان

آنفولانزا در كودكان

آنفولانزا و مراقبت هاي آن در كودكان

تعريف : انفولانزا عفونتي ويروسي است كه بيشتر در فصل زمستان شايع است.آنفولانزا مي تواند علايمي شبيه به سرماخوردگي معمولي داشته باشد ولي در صورت عدم درمان و اقدام مناسب آنفولانزا مي تواند خطرناك  باشد. كودكاني كه مبتلا به بيماري هاي قلبي-ريوي،كليوي،ديابت،آسم و كودكان 59-1 ماهه بيشتر در معرض آنفولانزا مي باشند به همين علت توصيه مي شود در صورت بروز هرگونه از علايم مشكوك به آنفولانزا از خوددرماني پرهيز نموده و جهت درمان به پزشك متخصص اطفال مراجعه نماييد.اين بيماري واگيردار است.

 آنفولانزا به دلیل داشتن برخی ازعلائم مشترک با سرماخوردگی، می تواند با آن اشتباه گرفته شود. با این حال، شما در صورت دیدن نشانه های زیر در کودکان بیمار خود، باید با احتیاط برخورد کنید .

علائم آنفولانزا در کودکان:

 1. .تب شدید (38 درجه يا بيش تر)
 2. لرز
 3. خستگی و ضعف
 4. مشکل تنفسی
 5. سرفه و گلو درد
 6. آبریزش بینی
 7. بدن درد و سردرد
 8. اسهال و استفراع كه مي تواند شايع ترين علامت باشد.
 9. بی اشتهایی

اگر شما هر یک از علائم را در کودک خود مشاهده کردید، ممکن است او مبتلا به آنفولانزا شده باشد. تب او به احتمال زیاد تا یک هفته ادامه خواهد داشت، هر چند سایر علائم، ممکن است با دارو و درمان مناسب، در زمان کوتاه تری از بین بروند.

مراقبت از کودک مبتلا به آنفولانزا :

 1. مطمئن شوید که کودک شما در دوران بیماری، استراحت و خواب مناسب وکافی داشته باشد
 2. مصرف مقدار زیادی مایعات به کودکان در طول بیماری، در حفظ آب بدن کودک با وجود تب شدید موثر خواهد بود.
 3. داروهای مناسب برای کودکان مبتلا به آنفولانزا، با توجه به سن آن ها تجویز می شود. اگر در این دوران از داروهای ضد درد به مقدار زیادی استفاده کنید، ممکن است عوارض جانبی جدی را در کودکان ایجاد کند.
 4. داروي استامینوفن می تواند با تجویز پزشک برای کاهش بدن دردتجويز شود.
 5. اگر سن کودک شما از شش ماه گذشته و واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده، حتما در اولین فرصت با پزشک جهت دريافت واكسن آنفولانزا مشورت کنید.
 6. از پوار برای خارج نمودن مخاطی که راه های بینی و گلوی كودك را بسته و نفس کشیدن را برای کودک شما سخت کرده اند، استفاده کنید.
 7. در مكان هاي عمومي امكان انتقال اين بيماري زياد مي باشد،تا حد امكان از حضور در اين مكان ها خودداري نماييد

در صورت بروز علايم زير سريعا به پزشك مراجعه نماييد:

 1. کودک شما سرحال نباشد و نتوانید تب او را پایین بیاورید.
 2. استفراغیا اسهال او قطع نشود.
 3. کودک شما مشکل تنفسی داشته باشد.
 4. نشانه هایی مانند تب و درد حتی پس از یک هفته در بدن او باقی بماند.
 5. رنگ پوست بدن کودک شما مایل به آبی شود.

در حالی که آنفولانزا خود یک بیماری بسیار جدی نیست، ولی می تواند به مشکلات جدی دیگری در کودکان منجر شود. با توجه به علائم آنفلوانزا، اگر کودک شما در مرحله اول ابتلا به این بیماری و با در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی مناسب، همراه با مراقبت های پزشکی به موقع درمان شود، بهترین راه برای حفظ کودک شما از عوارض بعدی این بیماری خواهد بود.

روش هاي پيشگيري از انفولانزا:

1.تزريق واكسن: تزریق واکسن آنفولانزا برای همه اعضای خانواده – از شش ماهه گرفته تا بزرگسالان – و همچنین رعایت اصول بهداشتی است.

2.رعايت بهداشت:براي محافظت بيشتر و بهتر از فرزند خود بايد اصول بهداشتي را رعايت كنيد:دست هاي او را با صابون و اب گرم بشوييدو از ديگر اعضا خانواده نيز بخواهيد دست هاي خود را چند بار در روز بشويند.اين كار از انتقال بيماري در خانه جلوگيري ميكندبهترين كار دور نگه داشتن فرزند خود از افراد مشكوك به اين بيماري است البته اگر افراد بيمار باشند اما نشانه هاي آن را نداشته باشند كار كمي سخت مي شود.