بیمارستان عسکریه اصفهان

مصرف وارفارین

مصرف وارفارین و مراقبت های ضروری!!!!

وارفارین یک داروی ضد انعقاد خوراکی است که جلوی لخته شدن خون را می‌گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند. هدف پزشک شما از تجویز وارفارین، جلوگیری از تشکیل لخته‌ای است که بدن شما به آن نیاز ندارد.

گاهی به داروهای ضدانعقاد نظیر وارفارین، رقیق‌کننده خون گفته می‌شود، در حالی که در واقع این داروها خون را رقیق نمی‌کنند. اگر لخته‌ای وجود داشته باشد، وارفارین آن را حل نمی‌کند، بلکه از بزرگ شدن آن و در نتیجه بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری می‌کند. این دارو در موارد گوناگونی مانند مشکلات قلبی، ریوی و رگ‌های خونی مصرف می‌شود.

 دستورات مصرف وارفارین :

 • وارفارین معمولا روزی یک نوبت مصرف می‌شود. مهم است که هر روز در ساعت معینی خورده شود. هیچ گاه بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستور پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض آن که به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تا روز بعد متوجه آن نشدید، نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه دارویی معمول‌تان بازگردید.
 • مقدار دارو را دو برابر نکنید که ممکن است موجب خونریزی شود. هر نوبت که دارو را مصرف می‌کنید، روی یک برگه علامتی بگذارید تا دچار اشتباه نشوید. پیش از هماهنگی با پزشکتان، وارفارین را قطع نکنید. مهم است که به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.
 • در حین مصرف این دارو مکرراً باید آزمایش خون داده شود تا سرعت لخته شدن خون اندازه گیری شود. پزشک بر اساس سرعت لخته‌شدن خون، مقدار وارفارین را تعیین می‌کند، تا در حالی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌شود، خطر خونریزی خودبه‌خودی وجود نداشته باشد .

وارفارین را در چه زمان مصرف کنم؟

 مصرف این دارو باید بصورت یک بار در روز انجام شود و باید همیشه سرساعت معینی (معمولا عصرها) با معده خالی و با یک لیوان آب مصرف شود .

 اگر جراحی، درمان دندانپزشکی یا سایر اقدامات تهاجمی مثل آنژیوگرافی داشته باشم چه اتفاقی می‌افتد؟

بر اساس نوع کار درمانی شما، وارفارین با نظر پزشک معالج شما موقتا قطع می‌شود و ممکن است درمان جایگزین با داروهای ضد انعقادی دیگر شروع شود. از این رو قبل از هر اقدامی، پزشک خود را مطلع کنید چرا که ممکن است در معرض خطر خونریزی قرار بگیرید.

 آیا رژیم غذایی با مصرف وارفارین تداخل دارد؟

در بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند مصرف زیاد ویتامین   K باعث کاهش اثر دارو می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که میزان این ویتامین در رژیم  ثابت باقی بماند تا کنترل میزان دارو مشکل نباشد، یعنی باید از تغییر ناگهانی در میزان دریافت منابع غذایی حاوی این ویتامین جلوگیری نمود.

منابع غذایی سرشار از ویتامین K

سبزیجات پخته شده مانند اسفناج یا سایر سبزیجات پخته شده مانند خورشت قورمه سبزی یا کرفس نصف فنجان و یک فنجان جعفری خام

منابع غذایی متوسط ویتامین K : یک فنجان سبزیجات خام مثل انواع سبزی خوردن یا یک فنجان کاهو یا نصف فنجان کلم بروکلی پخته شده

مقدار مجاز: مصرف ا واحد منابع غذایی سرشار از ویتامین  K در روز مانند  نصف فنجان سبزیجات پخته یا یک فنجان انواع سبزی خام  و 3 واحد مواد غذایی دارای مقدار متوسط ویتامین  Kدر روز منعی ندارد.

 وارفارین با چه داروهایی تداخل دارد؟

برخی آنتی‌بیوتیک ها، مسکن‌ها، داروهای ضد التهابی، داروهای ضد صرع، ضد افسردگی، ضد پلاکت، ضد دیابت، ضد چربی، ضد نقرس، داروهای گوارشی، داروهای ضد قارچ و نیز داروهای گیاهی نظیر جوز هندی ممکن است با مصرف ورافراین تداخل کنند. پس حتما پزشک خود را از داروهای دیگری که مصرف می کنید مطلع سازید تا با هم تداخل نکنند.

عوارض جانبی :

هنگام مصرف وارفارین، هر گونه علامتی از خونریزی خارجی مثل خونریزی از لثه‌ها هنگام مسواک‌زدن، کبودی وسیع بدون ضربه، خون دماغ، خونریزی شدید و غیرعادی از بریدگی‌ها، خونریزی شدید و غیرعادی هنگام عادت ماهانه داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید

علایم خونریزی داخلی عبارتند از: درد معده یا شکم، درد پشت، ادرار خونی، مدفوع سیاه و قیری، سرفه خونی، درد، خشکی یا تورم مفصلی، استفراغ خونی یا حاوی مواد غذایی در یک زمینه قهوه‌ای

در صورت وجود این علایم حتما به پزشک مراجعه کنید

هنگام مصرف وارفارین توصیه می‌شود :

 •  به طور مرتب به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد. پیش از مصرف داروهای دیگر، حتی داروهای مجاز بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی، با پزشکتان مشورت کنید.
 •  اگر چند روزی بی‌اشتها شُدید، پزشکتان را مطلع کنید، زیرا ممکن است دچار کمبود ویتامین K شوید و در نتیجه اثر وارفارین در بدنتان افزایش یابد.
 •  یک برگه شناسایی پزشکی همراه داشته باشید که نشان دهد وارفارین مصرف می‌کنید.
 •  از ورزش یا فعالیت‌هایی که ممکن است در آن‌ها آسیب ببینید بپرهیزید.
 •  مراقب باشید دستتان را نبرید و از خلال دندان استفاده نکنید.
 • از ماشین ریش‌تراش (به جای تیغ ریش‌تراش) و از مسواک نرم استفاده کنید.
 • به هر پزشک و داروسازی که مراجعه می‌کنید بگویید که وارفارین مصرف می‌کنید.
 • وارفارین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید
 •  هنگام مصرف وارفارین نباید نوشیدنی الکلی بنوشید. الکل روی عملکرد وارفارین در بدنتان تأثیر می‌گذارد.
 • تغییرات واضح و زیاد در رژیم غذایی خود ندهید.
 • و از همه مهم‌تر دارو را هرگز به طور خودسرانه قطع، یا کم و زیاد نکنید.