بیمارستان عسکریه اصفهان

بیهوشی عمومی چیست ؟

بیهوشی عمومی چیست؟

ایجاد خواب سبک یا عمیق ، از بین بردن هوشیاری و تسکین درد با کمک داروها و گازهای بی هوشی را گویند . این کار بر اساس سن ، وزن ، وضعیت سلامت و... و با در نظر گرفتن مزایا و معایب توسط پزشک بی هوشی انجام می شود.

آمادگی حین بی هوشی عمومی  :                                    

پس از خوابیدن روی تخت بی هوشی ، فشارسنج و دستگاه های کنترل نوار قلب ، تنفس و نبض به شما وصل می شود. سرو گردن و دندان های لق چک شده و اکسیژن از طریق ماسک وارد ریه هایتان می شود و با تزریق داروی بی هوشی از طریق رگ تقریبآ 30 ثانیه بی هوش می شوید. ضمن بی هوشی شما دردی احساس نخواهید کرد و پس از عمل کم کم بیدار خواهید شد و به اتاق بهبودی منتقل خواهید شد. 

آمادگی های بعد از بی هوشی عمومی  :

شما تا بیداری کامل در اتاق بهبودی می مانید ودر صورت وجود مشکل به پرستاراطلاع دهید . در صورتیکه تهوع و استفراغ داشتید سر خود را به یک طرف بچرخانید و محتویات دهان خود را خالی کنید.

شما بعد از اتاق بهبودی به بخش منتقل می شوید و تا زملان لازم چیزی نمی خورید. زمان شروع رژیم غذایی در بخش توسط پزشک و پرستار بخش تعیین می شود. در صورتیکه همان روز عمل ترخیص شدید ، رانندگی نکنید ، با ماشین آلات حساس و پیچیده کار نکنید و تصمیم گیری های مهم زندگیتان را به وقت دیگری موکول کنید.

بی حسی نخاعی چیست ؟

یک روش ایمن است که موجب بی حسی محل جراحی می شود و در حالی که فرد بیدار است احساس درد ندارد. در این روش اعصاب محل عمل را بی حس می کننددر نتیجه ضمن عمل جراحی و حتی تا مدتی پس از آن درد ندارید.

آماده سازی حین بی حسی نخاعی :

پس از این که بر روی تخت جراحی قرار گرفتید داروهای و سرم های مورد نیاز به شما تزریق می شود. برای انجام بی حسی ناحیه ای ، شما لازم است در وضعیت نشسته یا خوابیده به پهلو در حالیکه زانوها را داخل شکم جمع شده قرار گیرید ، در این حالت پوست ناحیه ای از پشت بدن که برای بی حسی انتخاب شده توسط پزشک بی هوشی با محلول ضد عفونی (بتادین ) شسته می شود. سپس با استفاده از یک سوزن باریک ماده بی حسی به ناحیه ای از پشت شما تزریق می شود ، هنگام تزریق تا حد امکان بی حرکت بمانید ، تنفس عمیق و یکنواخت انجام دهید و بازدم خود را به آرامی بیرون دهید. اگر در وضعیت نشسته قرار دارید دست ها را دور زانوها قرار داده و شانه های خود را شل کنید و سر خود را به طرف پایین خم کنید.

عوارض بی حسی ناحیه ای :

این روش بسیار ایمن است و معایب کمی دارد که قابل  پیشگیری است ولی فواید آن بیش تر است.

سردرد شایعترین عارضه این روش است که به راحتی قابل پیشگیری است ، بعد از انتقال به بخش تا زمانی که حس پاهایتان برگردد صاف به پشت بخوابید و بالش را از زیر سر خود بردارید و تا 24 ساعت سر خود را از بدنتان بالاتر نیاورید و ننشینید.

از زمانی که به شما اجازه نوشیدن مایعات داده شد ، مایعات زیاد بنوشید تا از سردرد پیشگیری شود. در صورت صلاحدید پزشک خود می توانید جهت پیشگیری از سردرد یکی دو فنجان قهوه بنوشید و ممکن در دفع ادرار با مشکل مواجه شوید که این مشکل بر طرف    می شود.

با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما

واحد آموزش به بیمار