بیمارستان عسکریه اصفهان
راه اندازی خدمات زایمان در آب بیمارستان عسکریه بیمارستان دوستدار کودک افتتاح واحدهاي VIP زايمان طبيعي تجربه ای متفاوت از سلامتی و آرامش در بخش VIP ارائه خدمات تخصصی 24 ساعته در اورژانس آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی MRI بیمارستان تخصصی عسکریه اصفهان

راه اندازی خدمات زایمان در آب

خاطره ای ماندگاراز یک زایمان به یاد ماندنی ...

بیمارستان عسکریه بیمارستان دوستدار کودک

افتتاح واحدهاي VIP زايمان طبيعي

امكان حضور همراه در تمام مراحل زايمان

تجربه ای متفاوت از سلامتی و آرامش در بخش VIP

ارائه خدمات تخصصی 24 ساعته در اورژانس

آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

راه اندازی خدمات تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق

MRI

خدمات پیشرفته تصویربرداری پزشکی

بیمارستان تخصصی عسکریه اصفهان

باوری نو در ارائه خدمات سلامت

باورهای غلط در رابطه با شیر دهی

وقتی کودک دچار اسهال و استفراغ می ‌شود، مادر نباید به او شیر بدهد

شیر مادر بهترین دارو برای عفونت ‌های گوارشی شیرخوار است. شیر مادر تنها مایعی است که کودک مبتلا به اسهال و استفراغ به آن نیاز دارد. البته در شرایط خاص و بحرانی که کودک آب زیادی از دست داده باشد، پزشک می ‌تواند انواع مایعات خوراکی یا تزریقی را برای شیرخوار تجویز کند.

باید قبل از شیردادن، نوک سینه را شست

نیازی به این کار نیست. کودکی که از شیر مادر تغذیه می‌ شود، در برابر خیلی از عوامل عفونی، ایمن می ‌شود. شستشوی هر‌باره نوک سینه، نه تنها کار مادر را دشوار می‌ کند، بلکه ممکن است باعث شسته شدن ترشحات ایمنی ‌زای اطراف نوک سینه هم بشود، همچنین  شستشوی زیاد نوک سینه موجب زخم شدن و ایجاد شقاق می شود.

مادران برای داشتن شیر کافی باید بیش از پیش غذا بخورند

این کار هیچ لزومی ندارد. تا وقتی که میزان کالری دریافتی‌ مادر به طور جدی کاهش پیدا نکرده، شیر او برای سیر کردن کودک کافی خواهد بود. حتی مادرانی که برنامه‌ های غذایی کم ‌کالری دارند، به اندازه ‌ای که کودک‌ شان نیاز دارد، شیر تولید می ‌کنند.

مادر باید نوزادش را هر 20 دقیقه، این سینه به آن سینه کند

هیچ لزومی ندارد. اگر شیرخوار واقعا 15 تا 20 دقیقه از یک سینه شیر خورده باشد، دیگر نیازی به سینه مقابل ندارد. ولی اگر فقط یکی دو دقیقه از یک سینه شیر بخورد و دقایق بعدی را زیر سینه مادر بازی کند یا خوابش ببرد، آن‌ وقت قضیه فرق می‌ کند و دیگر نمی ‌شود آن 20 دقیقه فرضی را مبنای محاسبه قرار داد. در واقع او فقط زیر سینه گرفته شده و به میزان لازم شیر نخورده است. "زیر سینه گرفتن" و "شیر دادن" دو چیز متفاوتند. اگر احساس کردید کودک تان شیر را نمی‌ مکد، سعی کنید وضعیت قرار گرفتنش را تغییر بدهید یا با ماساژدادن و فشردن سینه، کارش را آسان ‌تر کنید.

هر چه اندازه سینه‌‌ ها بزرگ‌ تر باشد، شیر بیشتری تولید می ‌شود

این حرف نیز هیچ پایه‌ و اساس علمی ندارد

شیردهی‌، سینه ها را بدفرم می ‌کند

گاهی برخی خانم‌ های جوان فكر می ‌كنند شیردهی ممكن است منجر به از دست دادن فرم پستان ‌ها و لختی و افتادگی آن ها شود، به همین خاطر تصمیم می‌ گیرند که از قید شیر دادن به نوزادشان بگذرند.

برخی خانم ها به خاطر بدفرم نشدن پستان ‌شان تصمیم گرفته ‌اند که به نوزاد خود شیر ندهند، در صورتی‌ که شاید شیردهی، به میزان بسیار کمی باعث لخت شدن یا افتادگی پستان بشود اما این مشکل، آن قدر چشمگیر و قابل توجه نیست که مادران از قید شیر دادن به نوزادان ‌شان بگذرند و آن ها را از نعمت سلامتی و تغذیه با شیر مادر محروم کنند . محروم کردن نوزادان از شیر مادر به بهانه بدفرم شدن پستان، کار بسیار اشتباه و حتی می‌ توان گفت بچگانه‌ ای است! توصیه اكید ما حتی به مادرانی که به دلایل طبی قادر به شیر دادن به مدت 2 سال نیستند این است كه تمام تلاش‌ شان را به عمل آورند تا حداقل 6 ماه اول فرزند شیرخوارشان را با شیر مادر تغذیه کنند.

از طرف دیگر، بد نیست بدانید که خانم ‌های اروپایی به خصوص اروپای غربی ‌خیلی بیشتر از خانم ‌های ایرانی به ظاهر و اندام خودشان توجه دارند و اهمیت می ‌دهند اما آن ها هیچ‌ وقت به خاطر بدفرم شدن سینه ‌شان از خیر شیردهی به نوزادشان نمی‌ گذرند چون هم اهمیت شیردهی را می‌ دانند و هم متوجه این موضوع هستند که به هیچ عنوان شیردهی نمی‌ تواند آن قدر فرم بدن شان را به هم بزند که به اصطلاح هیکل شان نافرم شود . پس می‌ بینید که محروم کردن نوزادان از شیر مادر به بهانه بدفرم شدن پستان، کار بسیار اشتباه و حتی می‌ توان گفت بچگانه‌ ای است!

واحد آموزش سلامت 

 

سلامتی برای همه

سلامتی برای همه (phone)