بیمارستان عسکریه اصفهان

کیسه صفرا

کیسه صفرا عضوی از بدن است که تا وقتی کارش را درست انجام می دهد، کسی متوجه حضور آن نمی شود و به آن اهمیت نمی دهد. خیلی وقت ها همین کم توجهی ها به کیسه صفرا و خواسته های اوست که با دردهای شدید، ناراحتی خود را اظهار می کند. آن وقت است که دیگر زندگی فرد مختل شده و تمام حواسش به همین کیسه صفرا جمع می شود

کیسه صفرا چه کار می کند؟

کیسه صفرا، کیسه ای کوچک است که صفرای تولیدشده در کبد در آن نگهداری می شود. این کیسه در زیر کبد قرار گرفته و در پاسخ به غذایی که ما می خوریم، مخصوصا غذاهای پر چرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می ریزد و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی بر عهده دارد.

به طور معمول، کیسه صفرا اندامی کوچک و بی آزار است که باعث ناراحتی و بیماری خاصی در فرد نمی شود، مگر زمانی که مشکل خاصی آزادسازی صفرا از آن را کاهش دهد و یا مجاری را مسدود کند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه صفرا شوند.

و اما علائم بیماری های کیسه صفرا

در اینجا می خواهیم به شایع ترین علائم و نشانه های بیماری های کیسه صفرا بپردازیم. ، به طور کلی علائمی وجود دارد که مواجهه با آنها، نشانگر وجود یک مشکل و ناهنجاری در کیسه صفرا می باشد.

 شایع ترین علائم و نشانه های بیماری های کیسه صفرا از قرار زیر اند:

- درد شدید در ناحیه شکم که به شانه راست می زند و گاهی کمر را نیز درگیر می کند.

- دردی که بعد از خوردن غذا تشدید می شود، مخصوصا اگر غذایی چرب مصرف شده باشد.

- درد در ناحیه قفسه سینه

- سوزش سر دل، سوء هاضمه و احساس زیاد شدن گاز معده

- احساس پری در شکم

- تهوع، استفراغ و تب و لرز

- احساس درد با لمس شکم، مخصوصا در قسمت راست فوقانی شکم

- زردی (پوست و چشم ها)

- تغییر رنگ غیر طبیعی مدفوع  مخصوصا به رنگ روشن تر و خاکستری

 بررسی های تشخیصی ؟ در مجله خانواده

دارو درمانی ؟ مجله خانواده

پیشگیری از ابتلا ؟ مجله خانواده

مراقبت های لازم بعد از جراحی برداشتن کیسه صفرا در بیمارستان

بیمار پس از انجام جراحی و هوشیاری کامل با برانکارد وارد بخش می شود. در ابتدا ممکن است بیمار شما خواب آلود باشد ولی به تدریج هوشیار تر می شود.محل جراحی پانسمان است و ممکن است جهت تخلیه ترشحات وبرای پیشگیری از عفونت درن (لوله تخلیه کننده ترشحات ) تعبیه شده باشد. در بخش لازم است بیمار همراه داشته باشد وباید بدانید که بهتر است بیمار در وضعیت نیمه نشسته قرار گیرید و پس از هوشیاری كامل با رعایت اصول ایمنی و با اجازه پرستار، بیمار می تواند راه برود. رژیم غذایی با دستور پزشك شروع می شود و تا زمانی كه به شما اطلاع داده نشده به بیمار چیزی ندهید ولی معمولاً 24 ساعت پس از جراحی رژیم غذایی برای بیمار شروع می شود. و در صورت داشتن درد به پرستار خود اطلاع دهید. پس از هوشیاری کامل بیمار باید محل عمل را حین سرفه ، عطسه و سکسکه با دست یا بالش ثابت نگه دارد تا از ایجاد درد و فشار در ناحیه عمل جلوگیری شود. جهت پیشگیری از عوارض تنفسی بعد از عمل ، تنفس عمیق انجام داده و سرفه كند ،اینكار به بهبود وضعیت تنفسی كمك كرده و از ایجاد مشكلات تنفسی جلوگیری می كند. فیزیوتراپی تنفسی  مانند باد كردن بادكنک پس از عمل انجام شود توصیه می شود. در صورتی که احساس کردید بیمار تب دارد به پرستار اطلاع دهیدو تا زمانی كه بیمار كامل هوشیار نبوده وی را از تخت خارج نكنید. در صورت نداشتن دفع ادرار تا 4 ساعت پس از جراحی به پرستار اطلاع دهید. کیسه صفرا خارج شده از بدن بیمار به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود نتیجه آن را در تارخ مشخص شده پیگری نموده و به رویت پزشک معالج برسانید.

مراقبت های لازم بعد از جراحی کیسه صفرا در منزل :

پانسمان ناحیه عمل قبل از ترخیص از بیمارستان توسط پزشک و پرستار کنترل می شود.در صورت نداشتن درن بیمار روز سوم پس از جراحی استحمام کند و  پانسمان محل عمل  برداشته  شود .از این پس ناحیه عمل نیاز به پانسمان ندارد مگر اینکه پزشک معالج شما دستور داده باشد. یک هفته  تا 10 روز بعد از عمل جراحی برای کشیدن بخیه های ناحیه عمل به بیمارستان یا پزشک معالج خود  یا درمانگاه بیمارستان مراجعه نمائید. به مدت دو هفته از انجام کارهای سنگین خوداری نمائید. پس از این مدت می توانید به فعالیتهای طبیعی و روزمره خود ادامه دهید. در خانه زیاد در بسترقرارنگیرید وبیشترراه بروید و سرفه کنید. داروهاو  آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را در منزل طبق ساعت های دستور داده شده بطور دقیق مصرف نمائید. عفونت بعد از عمل را در نظر داشته باشید محل زخم را تمیز وپاکیزه و باز نگه دارید و داروهاو  آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را در منزل طبق ساعت های دستور داده شده بطور دقیق مصرف نمائید در صورتی که در صورت مشاهده هرگونه تغییر در محل عمل جراحی مانند التهاب و خروج ترشحات و تب بدون علت بیش تر از دو روز متوالی ، زردی ، ادرار تیره ، مدفوع بی رنگ ، خارش ، استفراغ ، کاهش اشتها ،تورم ، قرمزی و درد اطراف محل عمل  فورا به پزشک معالج خود  یا اورژانس بینارستان مراجعه نمایید. تا یك هفته پس از جراحی از رژیم غذایی پرفیبر مصرف شود و از یبوست جلوگیری شود ،مصرف میوه و سبزیجات توصیه می شود.از غذای نفاخ مانند حبوبات ،ذرت ، كلم وغذاهای پرچرب مثل کره خودداری شود. بعد از سه تا چها هفته می توان محدودیت چربی را از رژیم غذایی حذف کرد .